Mistr světa Red Bull Air Race 2018, jeden z nejlepších akrobatických pilotů na planetě a neskutečný sympaťák Martin Šonka se stane součástí Leteckého dne Cheb 2022.

V už tak nadupaném programu si budou moct fanoušci vychutnávat i neuvěřitelnou akrobatickou ukázku v podání Martina Šonky, který si po covidové pauze doslova užívá návrat na letecké dny. „Ta doba, kdy jsme se nemohli vidět byla opravdu dlouhá. Stejně jako se těší fanoušci, tak úplně stejně to máme i my piloti. Pevně věřím, že přijde hodně lidí a budou se dobře bavit,“ vzkazuje akrobatický pilot.

Martin ve vzduchu předvede kousky, které v podstatě popírají fyzikální i logické zákony. Například pilot záchranného vrtulníku W-3A Sokol pplk. Ing. Petr Šafařík vystoupení Martina Šonky okomentoval trefně a vtipně: „Já mám stejné školy a kurzy letectví jako Martin, ale on tam asi nechodil, protože to, co on ve vzduchu se svým letadlem dělá, tak nám říkali, že přesně tohle s tím strojem nejde dělat.“

Během dvanáctiminutové show předvede Šonka velký počet všech možných akrobatických poloh, při kterých si „užije“ i nemalé přetížení. „Když mám dobrou rychlost a výšku, tak se dostanu na kladné přetížení 9 až 10 G a záporné tak 6 až 7 G. Jde také hodně o to, že si chci to svoje vystoupení užít i já sám a když cítíte chuť krve v puse, tak už to není ono,“ říká mistr světa Red Bull Air Race.

Sympatický pilot si pravděpodobně celou svoji show okomentuje sám přímo z pilotní kabiny a vtipnými hláškami a aktuálními pocity tak ještě více vtáhne fanoušky do tajů a krás akrobatického létání.