Americké dvoumotorové letadlo Beechcraft C-45H Expeditor, které se do České republiky na letiště Letňany přesunulo v roce 2013, bylo vyroben v roce 1942 a sloužilo celou válku. Po válce mělo na starosti mimo jiné dopravu VIP osob. Z tohoto období pochází bleděmodrý pruh s hvězdami přes trup, kterým byly letouny pro VIP označeny. V posledních letech si zahrálo jak v českých, tak i v Holywoodských filmech a seriálech.

Na jeho palubě byly přepravovány významné vojenské a vládní osoby. Podle tvrzení bývalých majitelů z Irska a Anglie létal na palubě stroje gen. Dwight David Eisenhower, 34. prezident Spojených států amerických. Pilotem prý byl Paul Warfield Tibbets Jr., který 6. srpna 1945 shodil atomovou bombu na Hirošimu. Toto je sice nepotvrzená informace, ale je zajímavá a fantazii leteckého fanouška dokáže dostatečně nabudit.

Americké dvoumotorové letadlo Beechcraft C-45 se poprvé odlepilo od země v roce 1937 a ve výrobě vydrželo přes 30 let. Za tu dobu bylo vyprodukováno téměř 8000 kusů. V Chebu uvidíte Beech C-45H Expeditor, který pojme dva piloty a šest pasažérů.

V roce 1960 byl letoun Beech C-45H Expeditor převeden do civilního provozu. Postupně několikrát měnil majitele i letiště. V květnu 2005 byl prodán do Irska a od roku 2006 uzemněn. V roce 2014 se českým nadšencům podařilo letoun objevit a zakoupit. Posádka ve složení Mirek Sázavský a Petr Bezděk s ním přeletěla do České republiky. V současné době jsou domovským letištěm Letňany.

Začátkem roku 2015 hrál Expeditor v barvách British Airways ve filmu Filipa Renče filmu Lída Baarová. Najdete ho i ve snímku Skleněný pokoj režiséra Julia Ševčíka. Pro filmy a seriály si ho vybírají i zahraniční produkce, včetně Hollywoodu.

Na Letecké dni v Chebu se Beechraft C-45 představí ve společné ukázce s dalším naleštěným krasavcem - Lockheed Electra L-10A.