Jedním z mnoha vrcholů Leteckého dne v Chebu bude vystoupení skupiny Blanix-Team. Rakouský tým létající pod hlavičkou Red Bullu předvede na dvou větroních elegantní show, která bude obohacená o kouřové a světelné efekty. Aby byl zážitek diváků kompletní, tak nebude chybět ani stylová a originální hudba.

„Na každé vystoupení si dáváme velmi záležet, naším cílem je, aby diváci na zemi měli po skončení show v srdcích příjemný pocit. Proto nebudou sledovat jen létání větroňů. Připravenou máme hudbu i různé efekty,“ popisuje jeden z pilotů Blanix-Team Martin Strimitzer, který se pro naše stránky rozpovídal nejen o svém povolání.

Blanix-Team už podle názvu využívá pro létání legendární československé větroně Blaník (psali jsme ZDE). „Létání s Blaníkem je zvláštní a úžasný pocit. Můžou za to hlavně vynikající letové vlastnosti a my piloti samozřejmě také moc dobře víme, že sedíme ve strojích, které mají dlouhou a parádní historii,“ nešetří sympatický pilot chválou.  

Než každý pilot usedne před diváky do kabiny Blaníku, musí absolvovat pořádnou dávku tréninku. „Nutno říct, že v týmu máme hodně zkušené piloty, je nás celkem pět a všichni jsme začínali už zhruba v 15 letech. Před každou novou sezonou začneme briefingem o tom, jak chceme létat, diskutujeme o rizicích a jak případně řešit problémy a mimořádné události. Na to musíme být připraveni. Pak začneme trénovat sestavy nebo prvky, vždy s pozorovatelem na zemi. Po každém letu si rozdáváme vysvědčení. Nicméně, trénujeme pouze na letadlech, ne na simulátorech nebo výcvikových zařízeních,“ poodkrývá zákulisí Martin Strimitzer.

Česká republika je pro Blanix-Team doslova srdeční záležitost. „Je to známá letecká země se skvělými piloty a týmy. A samozřejmě domov našich letadel Blaník, za to budeme vaší republice vždy vděční,“ dodává s úsměvem.

I když Blaníci nevydávají během letu žádný zvuk a ze země se může zdát, že se po nebi plouží pomalu, opak je pravdou. „Je to docela rychlost, takže diváky můžeme vnímat jen v krátkých okamžicích. Ale po přistání, když otevřeme kabiny vnímáme reakci diváků. A samozřejmě jsme šťastní a hrdí, když na nás diváci mávají a tleskají nám,“ uzavírá pilot Blanix-Team Martin Strimitzer.

Ve videu níže si můžete pustit pozdrav od Martina Strimitzera přímo pro fanoušky akce Letecký den Cheb