Československé kluzáky Blaník L-13 ve službách světové extratřídy Blanix-Team z Rakouska

Znovuzrození Blaníků. Tak by se dalo nazvat období, které v posledních letech dostalo československou legendu v bezmotorovém létání zpět na absolutní vrchol. Kluzáky L-13 Blaník se totiž po uzemnění z roku 2010 opět vznáší na nebi a baví diváky nejen na leteckých show po celém světě.

Red Bull Blanix-Team je rakouská akrobatická skupina a na Leteckém dni v Chebu bude patřit k jednomu z očekávaných vrcholů. Kromě například zrenovovaného trupu nebo lakování interiéru a exteriéru se kluzáky Blaník dočkaly naprosto originálních dílů, vyrobených na zakázku. Jedná se vestavěný „smoke system“, protože kouřové a pyro efekty jsou důležitou součástí každé exhibice. V kabině a na palubní desce proto přibyly neobvyklé komponenty vyrobené na 3D tiskárně.

Blanix Team byl založen už v roce 2002 dvěma přáteli Kurtem Tipplem a Martinem Stimitzerem. „Blaník je pro nás ideální kluzák. Nejen pro výcvik, ale i pro akrobatické létání ve všech výškách, především díky své výrazné letové siluetě a relativně nízké rychlosti. Díky povedené celokovové konstrukci se je navíc daří stále držet ve formě, a to i přes to, že oba stroje byly vyrobeny 1965 a 1972,“ říká zakladatel Blanix-Team Kurt Tippl.

Tým Blanix je oblíbenou součástí světově známých leteckých show, nicméně vidět je můžete i na jiných akcích. „Díky Fowlerovým klapkám může Blaník přistát na velmi krátké vzdálenosti, takže už máme za sebou například přistání na sjezdovkách, jako je Hahnenkamm v Rakousku, golfová hřiště napříč Evropou nebo před věží Donauturm ve Vídni,“ dodává Tippl.

Kluzáky Blaník jdou proti většinovému tvrzení, že to nejlepší, co se děje ve vzduchu musí být rychlé a hlučné. Divákům naopak předvedou tichou eleganci, která nabízí neuvěřitelně náročné kousky. Mezi divácky nejoblíbenější část celého akrobatického představení patří „zrcadlové létání.“ Oba kluzáky jsou blízko nad sebou, ten horní je na zádech a tvoří zrcadlový obraz spodního letounu. Vše se za letu děje ve vzdálenosti jen několika metrů. Pilotům nepomáhají s gravitací žádné motory, veškerá energie kluzáků tak musí být perfektně rozdělena.

Zrcadlový let - aeronauticky velmi náročná formace, kterou kluzáky jen zřídka ukazují. Diváci na Leteckém dni v Chebu se na ni už teď mohou těšit.