Hvězda světové akrobacie se představí v Chebu – Petr Jirmus

31.05.2024

Odlétáno má přes 23.000 hodin a na svém kontě má nespočet závodů i leteckých show: „Vzpomínek mám opravdu hodně, byla to nádherná část života,“ říká Petr Jirmus, který samozřejmě sleduje akrobatické létání v dnešní době.“ Ta akrobacie je samozřejmě jiná, letadla nabízejí úplně jiné možnosti, než když mě bylo 30 let. Když se podíváte třeba na Martina Šonku, tak to je člověk, který umí vymáčknout ze současné akrobacie opravdu maximum,“ skládá poklonu zkušený pilot.

Na Leteckém dni Cheb ukáže akrobacii na letadle Zlín 50: „V Chebu jsem ještě s akrobacií nevystupoval a samozřejmě, že se těším. Chtěl bych lidem předvést možnosti letadla Zlín a věřím, že se lidem show bude líbit,“ dodává.

Během své kariéry byl pilotem komerčních letů, létal s mnoha typy letadel, působil i ve „vládní letce“ bývalého prezidenta České republiky Václava Havla. „Létání mám v srdci a teď v mém věku je i pro mě létání zážitkem. Letecká akrobacie mě stále neskutečně baví, takže pozvánka do Chebu mě velice potěšila a na oba dva dny se moc těším,“ říká Jirmus.

Fotografie: NLVL a Martin Stolař