Premiéra na západě Čech: Skupina Trenér Box na letadlech Zlín Z-526

16.05.2024

Začalo to krásnou akcí Slet československých letadel v roce 2022, protože letadla Z-26 slavila 75. výročí od svého vzniku. Náhodou během toho vznikla skupina, která vzdává holt československým pilotům a konstruktérům.

Jedním z pilotů je organizátor akce Slet československých letadel Michal Masař, který vznik Trenér Boxu nevědomky odstartoval. „V té době jsem ještě vlastní letadlo Zlín neměl, tak jsem si ho přímo na té akci půjčil a s kamarády jsme si řekli, že si zkusíme zalétat. A tam to začalo.“ Ihned po přistání a v dalších dnech a týdnech totiž všichni kamarádi slyšeli chválu a dotazy, jestli by mohli létat ještě: „Ty ohlasy nás překvapily a usoudili jsme, že lidé mají opravdu naše legendární stroje rádi. Začali jsme trénovat a fungujeme jako Trenér Box,“ dodává Masař.

Od svého vzniku Trenér Box vystupuje na pěti až šesti akcích za rok, piloti trénují ve volném čase přibližně jednou za 14 dní: „Začneme dopoledne a skončíme v pozdních odpoledních hodinách. Hlavní je samozřejmě bezpečnost a klademe důraz na to, abychom ukázali možnosti krásných letadel ve formaci a aby lidi viděli letadla ze všech úhlů,“ popisuje pilot Boxu.

Skupinu vždy tvoří čtyři druhy letounů Zlín Z-526 a to verze Z-526, Z-526 M, Z-526 F a Z-526 AFS-V. První zmíněný letoun má motor Walter Minor 6-Ill a další tři silnější Avia M-137. Trenér Box tvoří piloti David Vilímovský, Kryštof Minich, Radim Vojta, Jan Honzek, Michal Tvrzník a samozřejmě Michal Masař: „Létáme ve 4 lidech a dva další máme v záloze, abychom mohli vždy létat v plném složení.“

V Chebu bude v jednom ze čtyř letadel sedět i jeden ze zakladatelů Trenér Boxu Michal Masař: „Pro mě osobně jsou letadla Zlín srdcovou záležitost, stejně jako pro celou mojí rodinu, protože létání máme generačně dané. Do Chebu se moc těším, akce je vždy skvěle zorganizovaná a je tam pohodová atmosféra,“ uzavírá Masař.

Autor fotografií: Radim Ondruška