Jen málo pilotů na světě dokáže létat akrobacii s vrtulníkem. Jedním z nejlepších je německý pilot ve službách rakouského Red Bull týmu Flying Bulls – Rainer Wilke. Živoucí legenda akrobatického létání se představí fanouškům na Leteckém dni v Chebu a otevřeně říká, že vrtulník Bö105 ho nepřestává fascinovat.

Bývalý letový instruktor v německé armádě je průkopníkem této disciplíny, a právě on školil další piloty Red Bullu pro pilotování

Rainer Wilke měl už od svého dětství dva sny – rychlá auta a létání. Nicméně cesta k létání byla poměrně dlouhá. „Neustále jsem se chtěl stát pilotem, ale musel jsem tomu dát čas. Vyučil se mechanikem, absolvoval jsem vojenskou službu jako pěšák a až pak jsem se začal přibližovat ke svému snu,“ říká na úvod sympatický pilot.

V německé armádě zahájil pilotní výcvik, který zvládl a byl vyškolen na vrtulníku Alouette II. To ale Wilkemu nestačilo, neustále trénoval a zlepšoval a v 36 letech poprvé usedl do akrobatického vrtulníku. „Pak už nebylo cesty zpět. Chtěl jsem být lepší a lepší. Několik let jsem proto zarputile trénoval, abych mohl létat, tak jak létám dnes. Nalétáno mám více než 9000 hodin,“ dodává.

Wilke je aktuálně jedním z nejlepších helikoptérových akrobatických pilotů na světě a ví, jak posunout svůj Bö-105 na absolutní hranici aerodynamiky. „S vrtulníkem si rozumím perfektně, neustále mě tenhle stroj dokáže překvapovat. Považuji za fascinující, že pilot dosáhne svých limitů mnohem dříve než vrtulník,“ skládá poklonu před akrobatickou helikoptérou.

Akrobatický vrtulník Bö-105 je sice z roku 1967. Bývalý letový instruktor v německé armádě a průkopník akrobatických letů by ale vůbec neměnil. „Tenhle stroj má perfektní rotorový systém. I přes to, že není nejmladší, tak se jeho letovým kvalitám ani dnešní moderní vrtulníky nedokážou absolutně vyrovnat. Navíc náš tým se o něj stará ukázkově, takže jsem ani nikdy neměl strach, že by se něco mohlo stát,“ říká pilot Rainer Wilke.

Na Leteckém dni v Chebu se The Flying Bulls Aerobatic Helicopter představí v sobotu i v neděli.