Už jste někdy viděli přemet s helikoptérou? Red Bull Bö-105 poletí proti všem gravitačním zákonům

01.07.2020

Jen dva vrtulníky v Evropě a celkem čtyři na světě dokáží nabídnout divákům neuvěřitelnou a dechberoucí akrobacii. Jeden z nich se představí fanouškům na Leteckém dni v Chebu. Helikoptéra Red Bull Bö-105 přiletí na západ Čech z rakouského Salzburgu i s velezkušeným pilotem Rainerem Wilkem.

Vrtulník Bö-105 byl světu představen už v roce 1967 a postupně se vyráběl trochu jinak než ostatní podobné stroje. Titan v hlavě rotoru, plast zesílený skleněnými vlákny v lopatkách rotoru, elastické čepele a konstrukce rotorového systému bez závěsu. To je několik zvláštností, které najdete pouze u Bö-105 a právě díky tomu je tento stroj ideální pro zrození akrobatického vrtulníku.

Red Bull Bö-105 dokáže ve vzduchu například rolovat, válcovat, dělat přemety v před i v zad a předvádět v podstatě všechny další akrobatické prvky. Diváci tak na vlastní oči uvidí naprosto nepochopitelné triky, které popírají veškeré gravitační zákony. 

Předvádět akrobacii s vrtulníkem dokáže opravdu jen hrstka pilotů. Tím v podstatě prvním a jedním z opravdu nejlepších je Rainer Wilke, který se představí fanouškům v Chebu v sobotu i v neděli. Bývalý letový instruktor v německé armádě je průkopníkem této disciplíny, a právě on školil další piloty Red Bullu pro pilotování

Bö-105. Rozhovor se sympatickým akrobatickým pilotem přineseme v průběhu několika týdnů.